AXIS wprowadza sieciowe kamery termiczne do profesjonalnego monitoringu

Warszawa, 2010-01-18
This content is available in the following languages: Polish

Axis Communications, lider światowego rynku sieciowego nadzoru wizyjnego1, rozszerzył portfolio o unikalne kamery termiczne AXIS Q1910 i AXIS Q1910-E, przystosowane do całodobowego monitorowania obiektów o strategicznym znaczeniu, takich jak miejsca użytku publicznego, zakłady przemysłowe, dworce kolejowe, porty i drogi. Nowe modele wykorzystują mechanizmy termowizyjne, pozwalające niezawodnie wykrywać ludzi i zdarzenia nawet w całkowitych ciemnościach oraz trudnych warunkach atmosferycznych.

„Obserwowaliśmy duże zapotrzebowanie ze strony klientów na zaawansowane, profesjonalne kamery termiczne usprawniające systemy monitoringu IP” – mówi Johan Paulsson, dyrektor ds. technologii, Axis Communications. „Do tej pory na rynku brakowało pełnowartościowych, sieciowych kamer termicznych, zaś integracja tego typu urządzeń analogowych z nowoczesnymi cyfrowymi systemami monitoringu wizyjnego okazała się bardzo trudna. Wprowadzone przez nas kamery AXIS Q1910 oraz AXIS Q1910-E zmieniają ten stan rzeczy, ponieważ jako pierwsze znakomicie współpracują z dowolnym sieciowym systemem wideo” – dodał Paulsson.

Kamery termiczne tworzą obraz na podstawie ciepła, które jest emitowane z każdego obiektu, pojazdu lub osoby. Dzięki temu mogą pracować w całkowitych ciemnościach i tworzyć obrazy, na podstawie których operatorzy systemów monitoringu wykrywają podejrzane zdarzenia i podejmują odpowiednie działania. Kamery termiczne lepiej niż tradycyjne radzą sobie także w trudnych warunkach pogodowych, np. przy silnej mgle, zapyleniu czy zadymieniu.

Model AXIS Q1910 jest przeznaczony do instalacji wewnętrznych, natomiast kamera AXIS Q1910-E, spełniająca normę IP66, sprawdzi się w pracy na zewnątrz obiektów. „Sieciowe kamery termiczne AXIS Q1910 oraz AXIS Q1910-E znakomicie uzupełniają instalacje z tradycyjnymi kamerami, znajdując szczególne zastosowanie w nadzorze wizyjnym takich miejsc, jak ochrona miejsc użytku publicznego, monitoring granic i zabezpieczanie budynków. Inny typowy scenariusz ich wykorzystania to monitoring autostrad i dróg szybkiego ruchu, jak również peronów, mostów i tuneli” – mówi Johan Paulsson.

Zarówno AXIS Q1910, jak i AXIS Q1910-E oferują zaawansowane możliwości obrazowania termicznego, m.in. rozdzielczość 160 x 128, rejestrację 8,33 klatek na sekundę i kąt widzenia wynoszący 17°. Nowe modele obsługują standardy kompresji H.264 oraz Motion JPEG, są wyposażone w funkcję audio i możliwość lokalnego przechowywania nagrań, mogą być także zasilane w standardzie Power over Ethernet. Inteligentne funkcje wideo to podstawowy komponent każdej kamery termicznej. Model AXIS Q1910/-E oferuje alarm ostrzegający o próbach modyfikacji urządzenia i opcję wykrywania ruchu, wspiera także AXIS Camera Application Platform.

Kamery sieciowe AXIS Q1910/-E są obsługiwane przez oprogramowanie AXIS Camera Station do zarządzania materiałem wizyjnym, a także przez najszerszą w branży gamę aplikacji należących do programu Application Development Partner, prowadzonego przez firmę Axis. Są także zgodne ze specyfikacją ONVIF, zapewniającą interoperacyjność sieciowych urządzeń wizyjnych.

Kamery AXIS Q1910 i AXIS Q1910-E trafią do sprzedaży w styczniu 2010 r. za pośrednictwem kanałów dystrybucyjnych Axis.

Zdjęcia i inne materiały dostępne są na stronie http://www.axis.com/corporate/press/press_material.htm?key=q1910

1. Firma Axis Communications jest światowym liderem branży sieciowych systemów wizyjnych z udziałem w rynku kamer sieciowych wynoszącym 31,2%. Szacuje się, że sam rynek kamer sieciowych na świecie osiągnie wartość ponad 2,5 miliarda USD do 2012 r. Założona stopa rocznego wzrostu dla rynku kamer sieciowych wyniesie ponad 35 procent w okresie kolejnych pięciu lat, zgodnie z prognozami opublikowanymi przez ośrodek IMS Research (www.imsresearch.com) w swoim najnowszym raporcie zatytułowanym ‘Światowy Rynek Urządzeń CCTV i Wideo służących do Monitoringu - wydanie 2008’, opublikowanym w listopadzie 2008 r.

Infomacje dodatkowe:

Firma Axis Communications jest światowym liderem branży sieciowych systemów wizyjnych z udziałem w rynku kamer sieciowych wynoszącym 31,2%. Szacuje się, że sam rynek kamer sieciowych na świecie osiągnie wartość ponad 2,5 miliarda USD do 2013 r. Założona stopa rocznego wzrostu dla rynku kamer sieciowych wyniesie ponad 28 procent w okresie kolejnych pięciu lat, zgodnie z prognozami opublikowanymi przez ośrodek IMS Research (www.imsresearch.com) w swoim najnowszym raporcie zatytułowanym ‘Światowy Rynek Urządzeń CCTV i Wideo służących do Monitoringu - wydanie 2009’, opublikowanym w sierpniu 2009 r.

O firmie Axis:

Axis jest szwedzką firmą IT oferującą sieciowe rozwiązania wizyjne do profesjonalnych instalacji. Firma jest światowym liderem w dziedzinie sieciowego nadzoru wideo i promuje przechodzenie z systemów nadzoru analogowego na cyfrowy. Produkty i rozwiązania firmy Axis skupiają się na zdalnym nadzorze i monitorowaniu. Są one oparte na innowacyjnych, otwartych platformach technologicznych. Biura Axisa są zlokalizowane w 20 krajach, a firma współpracuje z partnerami w ponad 70 krajach. Axis Communications zostało założone w 1984 r., jest notowane na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie, a jego symbol to AXIS. Więcej informacji o firmie Axis można znaleźć na stronie www.axis.com

Więcej informacji o firmie Axis udziela:


Edwin Roobol
Dyrektor Regionalny na obszar Europy Środkowej
Axis Communications
Tel.: +49 811 555 080
E-mail: edwin.roobol@axis.com

Agata Majkucińska
Key Account Manager
Axis Communications
E-mail: agata.majkucinska@axis.com

Kontakt dla prasy w Polsce:

Kamila Wierzbicka
Grayling Poland
Tel.: +48 22 536 04 69
Tel. kom.: +48 0 607 104 872
E-mail: kamila.wierzbicka@grayling.com