Kamery firmy Axis zostały wybrane jako urządzenia mające zwiększyć bezpieczeństwo w madryckich autobusach

Warszawa, 2010-04-08
This content is available in the following languages: Polish

9.000 kamer nadzoru zostanie zainstalowanych w autobusach miejskich jeżdżących w Madrycie. Kamery sieciowe oferują monitorowanie w wysokiej rozdzielczości, realizowane w czasie rzeczywistym

Przedsiębiorstwo Transportu Miejskiego w Madrycie (EMT) wybrało firmę Axis Communications – światowego lidera rynku sieciowych rozwiązań wideo1 – jako dostawcę kamer nadzoru sieciowego w madryckich autobusach. Przedsiębiorstwo EMT zdecydowało, że firma Axis pomoże mu stać się najlepszym w Europie przedsiębiorstwem transportu miejskiego. Projekt o wartości 20 milionów EUR obejmie instalację ponad 9.000 kamer w 2.300 autobusach.

System nadzoru umożliwia wykonywanie rejestracji i monitorowania w czasie rzeczywistym, a także wyposażony jest w przycisk alarmowy podłączony do Centrali Alarmowej firmy EMT. W przypadku wystąpienia sytuacji nietypowej, Operator Centrum Sterowania może powiadomić o niej stosowną służbę. Każdy autobus wyposażony jest również w moduł GPS, dzięki czemu lokalizacja autobusów jest łatwa.

Sieciowe kamery nadzoru zainstalowano już w 400 autobusach i oczekuje się, że do końca roku technologia ta pojawi się we wszystkich autobusach. Ofertę wygrało konsorcjum utworzone przez hiszpańskie firmy z sektora informatyki i bezpieczeństwa GRUPO ETRA, IECISA oraz PLETTAC, które przedstawiły projekt zbudowany w oparciu o kamery sieciowe i kodery wideo firmy Axis.

Firma Axis oferuje solidne i małe kamery, łatwe w instalacji, oferujące obraz w wysokiej rozdzielczości. Urządzenia te są odporne na wibracje i wyposażone w alarmy ostrzegające przed penetracją. Każdy autobus otrzyma trzy kamery sieciowe AXIS M3113-R oraz jeden koder wideo AXIS Q7401. Kamery oferują rozdzielczość SVGA (800 x 600 pikseli), która zapewnia wystarczający poziom szczegółowości obrazu, aby umożliwić identyfikację osób lub obiektów.

Kamery obsługują również formaty H.264 i Motion JPG. Pierwszy z nich pozwala na optymalizację zużycia przepustowości (co ma zasadnicze znaczenie w przypadku łączności komórkowej 3G) oraz zmniejszenie wymagań odnośnie potrzebnej pamięci, poprzez znaczące zredukowanie szybkości binarnej. Kamery obsługują technologię Power over Ethernet (PoE); można je również integrować z innymi urządzeniami i systemami zabezpieczeń.

Juan Luis Brizuela, dyrektor hiszpańskiej filii firmy Axis (Axis Communications Iberia), powiedział, „Ten projekt był dla nas wyzwaniem, które doprowadziło do opracowania nowej rodziny kamer, doskonale dostosowanych do oczekiwań transportu miejskiego. W tym roku oczekujemy dalszej współpracy z Przedsiębiorstwem Transportu Miejskiego w Madrycie, a także planujemy ukończyć wiodące w Europie rozwiązanie nadzoru transportu”.

Ignacio Uría, dyrektor Projektu Implementacji Sytemu VEA (Dział Zabezpieczeń, EMT), powiedział, „W przypadku tego pionierskiego projektu, wielkie znaczenie miała możliwość skorzystania z oferty takiego dostawcy, jak firma Axis Communications. Firma ta dowiodła, że bardzo wspiera swoich klientów. Uwzględniono wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia odnośnie kontroli wideo oraz specyfikację posiadanej przez nas floty autobusów. Kamery sieciowe są doskonale dostosowane do celów projektu i jesteśmy głęboko przekonani, że – biorąc pod uwagę podobieństwa poszczególnych systemów transportu miejskiego – urządzenia te można przystosować do większości systemów transportu w Hiszpanii i na całym świecie”.


Infomacje dodatkowe:
Firma Axis Communications jest światowym liderem branży sieciowych systemów wizyjnych z udziałem w rynku kamer sieciowych wynoszącym 31,2%. Szacuje się, że sam rynek kamer sieciowych na świecie osiągnie wartość ponad 2,5 miliarda USD do 2012 r. Założona stopa rocznego wzrostu dla rynku kamer sieciowych wyniesie ponad 35 procent w okresie kolejnych pięciu lat, zgodnie z prognozami opublikowanymi przez ośrodek IMS Research (www.imsresearch.com) w swoim najnowszym raporcie zatytułowanym ‘Światowy Rynek Urządzeń CCTV i Wideo służących do Monitoringu - wydanie 2009’, opublikowanym w sierpniu 2009 r.

O firmie Axis:
Axis jest szwedzką firmą IT oferującą sieciowe rozwiązania wizyjne do profesjonalnych instalacji. Firma jest światowym liderem w dziedzinie sieciowego nadzoru wideo i promuje przechodzenie z systemów nadzoru analogowego na cyfrowy. Produkty i rozwiązania firmy Axis skupiają się na zdalnym nadzorze i monitorowaniu. Są one oparte na innowacyjnych, otwartych platformach technologicznych.

Axis jest firmą szwedzką, posiadającą biura w 20 krajach i współpracującą z partnerami w ponad 70 krajach. Firma została założona w 1984 r. i jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie, a jej symbol to AXIS. Więcej informacji o firmie Axis można znaleźć na stronie www.axis.com.

Więcej informacji o firmie Axis udziela:
Edwin Roobol
Regional Manager
Axis Communications
Tel.: +49 811 555 080
E-mail: edwin.roobol@axis.com

Agata Majkucińska
Key Account Manager
Axis Communications
E-mail: agata.majkucinska@axis.com

Kontakt dla prasy w Polsce:
Katarzyna Wójcik
Grayling Poland
Tel.: +48 22 536 04 65
E-mail: katarzyna.wojcik@grayling.com